Měkčení nafukovaček

 

Pokud rádi experimentujete a chtěli byste zvýšit pružnost a měkkost Vaší nafukovačky, vyzkoušejte měkčení pomocí plastifikátoru. V České republice je totiž relativně dostupný přípravek Clay Softener, vyráběný firmou Sculpey (USA). Přípravek je původně určený k měkčení polymerové modelovací hmoty, ale lze jej použít i na nafukovačky. Nádobka označená názvem "Sculpey Clay Softener" obsahuje 30 ml transparentní netoxické kapaliny ATBC (Acetyltri-n-butyl citrate) olejovité konzistence, která je schopná vstřebávat se do mPVC fólie a měkčit ji.
 

 

Aplikace: Přípravek je ideální nastříkat skrze ventil dovnitř nafukovačky a třením stěn jej rovnoměrně "rozmasírovat" po celé její vnitřní ploše. Přípravek bychom neměli zapomenout aplikovat i do vedlejších komor, které jsou spojeny s hlavní komorou a nemají vlastní ventil, např. ploutve. Zde je nutno použít nějakou tenkou trubičku (slámku, stříkačku s tupou jehlou apod.), vsunout do ventilu a zároveň do otvoru propojující komory a vstříknout přípravek (u neprůhledných naf. to chce hodně trpělivosti). Než se přípravek do fólie vstřebá je vhodné otřít a uzavřít ventily. Doba po které dojde ke změkčení mPVC, závisí na množství použitého přípravku, velikosti nafukovačky, síle materiálu, teplotě atd., jedná se však min. o týden! Po aplikaci přípravku je vhodné nafukovačku sem tam "promasírovat" (ideálně každý den), ať přípravek nestéká do jednoho místa - především pokud ho bylo použito hodně.

Pozor: i když je uvedené změkčovadlo relativně bezpečné dbejte na pokyny výrobce, viz technický list výrobku (data sheet), tzn. chránit oči, kůži, nejíst, nepít, větrat, atd...!

Technický list ke stažení ZDE (EN)
 

Test: Měkčení testováno na obyčejné modré kosatce Jilong (síla vinilu cca 0,25 mm) + 30ml změkčovadla (1 nádobka). U průhledného mPVC bylo možné snadno kontrolovat, zda je přípravek rozetřen opravdu všude. Cca již po 2 dnech bylo znát, že materiál měkne. Do týdne byla kosatka úžasně měkká :) ... především její hlavní komora, do které bylo naneseno nejvíce změkčovadla. Na větší nafukovačky (např. černá kosatka Intex) by to však chtělo použít 2 balení.

Pozn.: s experimenty začínejte raději na běžných (levných) nafukovacích výrobcích

 

Zdroje nápadu: Alanblog (tématu měkčení se věnuje obsáhle), Internet, Youtube...

 

Banner nsvet.eu

 

Autotranslate EN   Mapa webu  © nsvet.eu  Publikováno: 12/2017